Питання електропостачання дачних і садових кооперативів та товариств в Україні регулюється наступними нормативними документами та підзаконними актами:
- Закон України «Про ринок електричної енергії» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 27-28, ст.312) – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#Text
- Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Правил експлуатації електроустановок споживачів” від 18.05.2016 № 315; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1143-06#Text
- Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України “Про затвердження Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів” від 29.11.2019 № 1146; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1143-06#Text
- Про затвердження Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану (https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-zatverdzhennya-poryadku-timchasovogo-priyednannya-elektroustanovok-do-sistemi-rozpodilu-u-period-diyi-v-ukrayini-voyennogo-stanu)
- Про Постанову Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 р. № 206
«Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану»
В умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україніˮ, Кабінет Міністрів України постановляє:
- Установити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:
- нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
- припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
- Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.
Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 37
В тексті Постанови чітко вказано, що вона стосується розрахунків населення з постачальниками житлово-комунальних послуг, тобто тільки тих взаємовідносин, відповідно до яких згідно укладених договорів підприємства надають житлово-комунальні послуги населенню. Оскільки громадські організації не надають житлово-комунальні послуги своїм членам, а здійснюють свою діяльність у відповідності з статутними цілями, а члени організації можуть сплачувати лише внески на фінансування завдань, які організація виконує згідно статутних цілей – то відповідно вищевказана постанова КМ України жодним чином не регулює взаємовідносини між громадською організацією та її членами. Такі взаємовідносини регулюються виключно статутними органами громадських організацій.
- Про звітність про електроспоживання садових товариств.
Багато садові товариства нині не споживають чи споживають електроенергію у незначних кількостях. Не залежно від ситуації, що склалася у населених пунктах, рекомендую через електронний кабінет або через сайт ДТЕКу повідомляти у встановлені договором терміни показники своїх електролічильників. Навіть якщо немає споживання, слід повідомляти колишні показання. Це потрібно для того, щоб ДТЕК знав обсяги споживання і не нараховував плату за неспожиту електроенергію додатково за формулою.
- Чи є садове товариство (громадське об’єднання) постачальником електроенергії члену такого товариства (об’єднання) ?
Ні. Відповідно до п. 1.1.2 розділу 1 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18#n1950):
- «постачання електричної енергії – продаж електричної енергії споживачу відповідно до умов договору».
- «договір про постачання електричної енергії споживачу – домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами».
Укладати договори на постачання електроенергії мають право виключно організації, які мають відповідні ліцензії (часть 1 ст. 8 Закона «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017 р. із змінами):
Стаття 8. Ліцензування господарської діяльності на ринку електричної енергії
- Господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачам, зберігання енергії, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадяться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії, якщо інше не передбачено цим Законом.
Ліцензування такої діяльності також регулюється Постановой Національной комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 548 від 03.03.2020 р. № 548 «Про затвердження Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0548874-20#Text).
Садове об’єднання – це лише юридична особа, яку садівники створили для того, щоб мати можливість забезпечити свої потреби в доступі до електроенергії, а керівництво такого колективу лише організовує та регулює процес доступу садівників до електричної енергії та адмініструє фінансові ресурси, що надходять від них, з метою здійснення своєчасних розрахунків з постачальником електричної енергії, а також для покриття інших витрат, пов’язаних з організацією такого доступу садівників до електрики.
Члени ГО повинні використовувати свої земельні ділянки для вирощування фруктів, ягід, овочів та іншої сільськогосподарської продукції, а ГО зобов’язане створювати їм для цього належні умови. Також ГО є неприбутковою організацією.
Виходячи з вищевикладених положень, ГО:
– не є учасником оптового ринку електроенергії;
– не має відповідної ліцензії;
– не має на меті продаж електричної енергії членам СТ;
-має створювати для членів СТ належні умови;
– є неприбутковою організацією.
ГО по відношенню до членів ГО не є постачальником електроенергії, оскільки здійснює доставку (а не постачання !) закупленої за рахунок коштів членів СТ електричної енергії через свої повітряні або підземні кабельні лінії електропередач. Отже, ГО не є і не може бути енергопостачальником.
- Чи є обов’язковим укладання договору між споживачем – членом садового товариства та самим садовим товариством, як власником електроустановок ?
Так. Оскільки садове товариство – це об’єднання громадян, у тому числі з метою вирішення завдання надання садівникам доступу до електроенергії, відповідно до статуту взаємовідносини між членами такого об’єднання регулюються внутрішніми документами такого об’єднання. При цьому слід максимально використовувати вимоги, які вже встановлені для таких взаємин уповноваженими державними органами з урахуванням особливостей діяльності кожного колективу. Оскільки у внутрішніх взаємовідносинах безпосередньо садівник є споживачем електроенергії, то п. 1.1.2 розділу 1 «Правил роздрібного ринку електроенергії» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18#n1950) встановлює, що «споживання електричної енергії – користування споживачем відповідно до укладених договорів електричною енергією за допомогою струмоприймача (струмоприймачів) для задоволення його потреб…». А відповідно до п. 3.1.9 цих же Правил споживання електричної енергії без укладання договору не допускається («3.1.9. Споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.»).
Підключитися до електромереж садового товариства можуть громадяни, які є безпосередньо членами такого садового товариства на підставі відповідного договору. Членами садового товариства можуть бути як власники, так і не власники майна, родичі. Але тільки власник має право розпоряджатися своїм майном, тільки він має право встановити лічильник і забезпечити можливість доставки електроенергії від місця встановлення до свого будинку. Крім того, чинне законодавство (ст. 30 Конституції України) забороняє проникнення на приватну територію сторонніх осіб без відповідної ухвали суду.
Стаття 30. Кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Пунктом 1.5.30 «Правил улаштування едектроустановок» ПУЕ:2014 (Затвердженні Наказом Міненерговугілля України від 20 червня 2014 р. №469) (https://mev.gov.ua/storinka/pravyla-ulashtuvannya-elektroustanovok) передбачено, що установка електролічильника можлива на підставі заявки та відповідного договору тільки з власником майна і цей електролічильник має встановлюватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний щодо нього доступ у час уповноважених організацією осіб.
«Розрахункові лічильники приватних домоволодінь потрібно розміщувати в місцях, доступних для персоналу енергопостачальної компанії. Місце встановлення лічильника має бути визначене проектом та погодженне зі споживачем»
Тому садові товариства цілком обгрунтовано пред’являють вимоги щодо встановлення лічильників електроенергії за межами земельних ділянок, за договором з власником майна і тільки з членом своєї організації, в інтересах якого діє таке садове товариство.
- Чи має право громадянин споживати електроенергію, але не бути членом садового товариства ?
Ні. В звязку з певними труднощами в обслуговуванні електромереж, розташованих за межами населених пунктів, правилами була передбачена наступна схема надання садоводам можливості доступу до електроенергії. Вони повинні були утворити юридичну особу та розраховуватись за спожиту електроенергію за загальним приладом обліку. В такому разі електроенергія постачалась на загальний лічильник за ціною, за якою вона постачається населенню за прямими договорами. Але утримання юридичної особи, окрім витрат на електроенергію та організацію її споживання садоводами, вимагає певних витрат на ведення податкового, статистичного, бухгалтерського обліку, касових, банківських операцій, договірних відносин та іншого, відповідно такі витрати компенсуються за рахунок членських внесків осіб, які утворили таку юридичну особу та стали її членами. Таким чином, якщо громадянин не хоче бути членом такого обєднання, то тим сами він відмовляється від отримання електроенергії, яка такому обєднанню постачається. А садове товариство не має права такому громадянину надавати дозвіл на підключення до електромереж, оскільки таке садове товариство не є постачальником електричної енергії, не має відповідної ліцензії. Єлектроєнергія може споживатись таким товариством виключно для внутрішніх потреб його членів.
- Що нормує порядок встановлення електролічильника в приватному господарстві ?
Пункт 1.5.30 глави 1.5 «Облік електроенергії» «Правил улаштування електроустановок» (Затвердженні Наказом Міненерговугілля України від 20 червня 2014 р. №469) (https://mev.gov.ua/storinka/pravyla-ulashtuvannya-elektroustanovok) зобов’язує розрахункові лічильники приватних домоволодінь встановлювати у місцях, доступних для персоналу енергопостачальника. Лічильники дозволено розміщувати в приміщеннях, що не опалюються, а також у шафах зовнішньої установки.
Відповідно до п. 1.5.6 ПУЕ:2014 обліковий вимірювальний комплекс слід встановлювати на межі розподілу мережі за балансовою належністю або на встановленій межі експлуатаційної відповідальності. Зазвичай у садових товариствах така межа встановлюється на найближчій опорі, де здійснюється підключення споживача до електромереж садового товариства. Тому розміщення лічильника має бути максимально наближеним до цієї точки. Не може лічильник бути встановлений усередині приміщення, оскільки ст. 30 Конституції України встановлює, що проникнення у житло для проведення огляду допускається лише за рішенням суду. Тобто навіть якщо в когось виникне бажання дати представнику організації нотаріальну довіреність із дозволом входити у будь-який час у його житло без його присутності та із зобов’язанням не виставляти жодних фінансових претензій, у разі зникнення будь-якого майна, то й у такому разі такий документ може бути визнаний незаконним.
Встановлювані лічильники мають бути дозволені для використання в Україні (п. 1.5.4 ПУЕ:2014). (Для довідки – лічильники старого зразка з диском не дозволені для використання).
Договір на підключення електромереж товариства мають право укладати тільки власники житлового приміщення або земельної ділянки, оскільки вони мають право розпоряджатися своєю власністю та брати на себе певні зобов’язання. Право власності має бути підтверджено відповідним документом. Тому рекомендується всім садівникам не порушувати умови користування електроенергією в садовому товаристві, оскільки у разі відключення такого користувача за порушення від електромережі товариства повторне підключення можливе лише після забезпечення виконання ним усіх встановлених ПУЕ:2014 норм для такого підключення, а також надання документів про право власності на будинок чи земельну ділянку. А ми знаємо, що багато садівників не узаконили свої садові будинки, а деякі навіть не узаконили своє право володіння земельними ділянками.
- Чому члени садових колективів платять за електроенергію більше, ніж громадяни за рахунками енергокомпаній?
Тому, що покупцем електроенергії є юридична особа, тобто садове товариство, яке потім і організує можливість садівникам користуватися цією електроенергією. Але до вартості електроенергії, за якою вона купується, додаються її витрати в самому трансформаторі, в мережі на шляху проходження від трансформатора до садівника, на загальне освітлення, на несвоєчасність оплати, на неодночасність зняття показників з усіх лічильників споживачів, на різницю класів точності лічильників, на витрати на її ремонту та обслуговування, на оплату праці електрику, оплату послуг банку, касира, бухгалтера і просто на злодійство. Відповідне роз’яснення НКРКП додається:
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ від 11.04.2011 р. N 2495/09/17-11
Голові правління дачно-садівничого кооперативу “Нерубайський” Бужаку Ю. Л.
Щодо надання роз’яснень
Шановний пане Бужак!
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула Ваш лист N 01/11 від 29.03.2011 щодо тарифів на електричну енергію для членів садових товариств та в межах компетенції повідомляє наступне.
Згідно з пунктами 2.1 та 2.2 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.99 N 309, для цілей цього Порядку до населених пунктів відносяться споживачі, які розраховуються з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим лічильником за електроенергію, яка споживається населенням для різних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках, для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач, освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів, човнів, а також установи виконання покарань і лікувально-трудові профілакторії, слідчі ізолятори.
Постановою НКРЕ 13.01.2011 N 8 “Про зміну тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, та затвердження Змін до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам”, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 січня 2011 р. за N 62/18800, для категорії споживачів “населені пункти”, крім гуртожитків сімейного типу, підвищено тарифи на електричну енергію на 30 % з 1 лютого 2011 року та проводяться за тарифом 30,78 коп. за 1 кВт•год. (з ПДВ).
Постановою НКРЕ від 17.03.2011 N 343 “Про зміну тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, та затвердження Змін до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам” (Постанова N 343), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21 березня 2011 р. за N 378/19116, для категорії споживачів “населені пункти”, змінено тарифи на електричну енергію з 1 квітня 2011 року і розрахунки за спожиту електричну енергію проводяться за тарифом 36,48 коп. за 1 кВт•год. (з ПДВ).
Відповідно до положень пункту 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 N 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 N 910), (далі – ПКЕЕ) населений пункт – юридична особа – споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об’єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту.
Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів визначені розділом 12 ПКЕЕ.
Згідно із пунктом 12.3 ПКЕЕ населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення комунально-побутових потреб споживачів населеного пункту, для технічних цілей та інших потреб населеного пункту. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується населений пункт відповідно до умов договору.
Так, пунктом 12.4 ПКЕЕ встановлено, що закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Крім того, НКРЕ звертає увагу членів садового товариства (далі – СТ) на той факт, що загальний прилад обліку, встановлений на межі балансової належності між енергопостачальником та юридичною особою – СТ, крім електричної енергії, спожитої усіма членами СТ, враховує витрати електричної енергії в елементах мереж (нагрів елементів мереж, контактних з’єднань тощо), споживання електричної енергії на загальні потреби СТ (освітлення вулиць, роботу насосів, електроспоживання контори тощо), а також безоблікове споживання електричної енергії окремими членами СТ. Таким чином, сумарне споживання за показами індивідуальних лічильників окремих членів СТ завжди буде меншим від споживання, зафіксованого загальним приладом обліку. Оскільки СТ має розраховуватися за загальним приладом обліку, згадана різниця розподіляється між членами СТ. Порядок розподілу знаходиться у виключній компетенції СТ (відповідно до Статуту).
Таким чином, садове товариство (населений пункт) є споживачем електроенергії – юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього товариства (населеного пункту), зокрема для забезпечення електричною енергією членів садового товариства (споживачів населеного пункту).
При цьому всі питання щодо умови використання електричної енергії членами СТ та розрахунків за неї регулюються установчими документами товариства.
Одночасно повідомляємо, що станом на 1 квітня 2011 року рівні тарифів відшкодовують лише 29,13 % витрат з виробництва, передачі та постачання електроенергії. Реальний тариф на електричну енергію для населення становить 1,01 грн. (з ПДВ) за 1 кВт•год.
З повагою,
Член Комісії К. Теличко